Współpracujemy z

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dyskusje z forum

 • Odp: Rower z Decathlonu czy Northec
  A ja mam taki rower z decathlonu i w zupełności mi wystarcza jestem zadowolony nic się z nim nie dzieje , możne dla tego ze tylko w wakacje użytkuje ale ogólnie uważam ze za te pienieądze jest bardzo dobry
 • [skradziony] Kross Evado 4.0 niebieski-grafit spod Zielonych Arkad
  W dniu 05.09.2017 około godziny 19:00 skradziono mi rower spod Zielonych Arkad (wejście główne od Wojska Polskiego). Złodziej prawdopodobnie odciął linkę i odjechał. Model Kross Evado 4.0 kolor niebiesko-grafitowo mat, modelowo rok 2016. Osprzęt oryginalny oprócz siodełka. Hamulce tarczowe. Prośba o zwrócenie uwagi na taki rower tym bardziej, że to mało spotykany kolor i model w Bydgoszczy.Wszystkich, którzy widzieli (na żywo lub w Internecie) rower, proszę o kontakt tel: 500201629mail: f__a@orange.pl  Za prawdziwą informację o rowerze przewidziana nagroda. Z góry bardzo dziękuję za pomoc w odnalezieniu.Załączam zdjęcia (poglądowe) roweru oraz torby rowerowej.
 • Odp: WIeszaki na ubrania. Wieszak na rower.
  Cena cały czas spada...
 • Rywalizacja
  WitamChciałbym gorąco zachęcić rowerzystów korzystających z endomondo o wsparcie stowarzyszenia z podbydgoskiej Brzozy. Stowarzyszenie planuje wybudować boisko wielofunkcyjne i w celu pozyskania funduszy na budowę i sprzęt zgłosiło się do konkursu organizowanego przez fundację lotto. Konkurs(rywalizacja) polega na przejechaniu największej ilości kilometrów w terminie od 3-go lipca do 15-go września. Kilometry muszą być zarejestrowane przez aplikację endomondo po wcześniejszym dołączeniu do drużyny. Nasza drużyna: http://endomondo.com/teams/33637098Więcej info tu: http://fundacjalotto.pl/odlottowa-jazda-z-oshee/Dziękuję i PozdrawiamMarcin
 • Odp: Piasek i szkła na drogach rowerowych - co robić?
  To jest wręcz okropne... Jak można w ten sposób traktować osoby, które chcą aktywnie spędzać czas? Ktoś powinien się tym zajmować zaraz po tym, jak śnieg topnieje i nie ma ryzyka ponownych mrozów. A wyobrażacie sobie jeździć po takim terenie na rolkach? Wypadek gwarantowanym, tam znaczenie ma każda sekunda... Masakra jak dla mnie. [Spam firmy IMP Rowery został usunięty]

Szukaj

Polub nas :-)

Co to jest Masa Krytyczna? Email

Idea Masy Krytycznej

Przejazd rowerowy Masy Krytycznej jest wyrażeniem swojej obecności na ulicy, podkreśleniem tożsamości i solidarności rowerzystów. Pojedynczy rowerzysta jest dla kierowcy niewidoczny, a dla decydenta - nieważny. Co innego kilkuset (albo [nie] daj Boże kilka tysięcy!) rowerzystów w jednym miejscu i o jednym czasie: są widoczni, zaraźliwi i robią wrażenie.
Masa jest wyrazem wolności poruszania się. Rowerzyści na ulicach zazwyczaj są tej wolności pozbawieni ze względu na wielki i niebezpieczny ruch samochodów. Masa Krytyczna przez swoją wielkość, gęstość i intensywność przywraca rowerzystom na ulicy bezpieczeństwo i wolność. Przynajmniej na chwilę.
Masa Krytyczna jest luzacką zabawą, w miarę możliwości z muzyką i sztukami wszelakimi (teatr uliczny, happening). Jest wspólnym spędzaniem czasu: grupowym powrotem rowerzystów z uczelni, pracy czy innych zajęć przez miasto.

Im więcej rowerów tym lepiej

Z kart historii

Wszystko zaczelo się 27 wrzesnia 1992 roku, kiedy to 4 przypadkowych cyklistów spotkało sie na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykaja sie oni regularnie, w kazdy ostatni piatek miesiaca aby wspolnie jezdzic na rowerze. Bardzo szybko idee ta podchwycili rowerzysci z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywaja sie w ponad 230 miastach na swiecie, a liczba ta wciaz rosnie. Na niektore z nich przyjezdza kilkuset, a nawet kilka tysiecy rowerzystow (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...).
W Polsce Masy Krytyczne odbywaja sie już od 1998 r. Pierwsze miały miejsce w Warszawie. Teraz masy odbywaja sie w kilkunastu miastach Polski i są to Bełchatów, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kraków, Legionowo, Lublin, Łódź, Olsztyn , Ostrołęka, Otwock, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sanok, Stargard Szczeciński, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław , Zielona-Góra.

Im więcej rowerzystów, tym lepiej

Masa Krytyczna jest to duża i stale rosnąca grupa jadących razem rowerzystów (w takiej sytuacji znanych także niekiedy jako Masoni Krytyczni). Encyklopedyczne znaczenie masy krytycznej to "minimalna masa materiału rozszczepialnego w określonym układzie geometrycznym i przy współdziałaniu z innymi materiałami wywołująca samorzutną reakcje łańcuchową". I o to właśnie chodzi - zebrać w jednym miejscu i w jednej chwili tak wielu rowerzystów, że nastąpi rodzaj reakcji łańcuchowej i następni rowerzyści zaczną pojawiać się samorzutnie.

"Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy"

Masa jest działaniem bez przemocy (non-violence), bez chamstwa i agresji (to jest trudne, ale możliwe). Masa nie blokuje ruchu ulicznego tylko jest ruchem ulicznym - po prostu zamiast korka samochodowego mamy korek rowerowy, równie legalny jak ten pierwszy, bądź tłumacząc dosłownie z oryginalnego hasła: "Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy" [We don't blocking trafic, we are the trafic!].

warszawska masa krytyczna

 

Przejazdy rowerowe Masy Krytycznej w Bydgoszczy

Masa Krytyczna odbywająca się w Bydgoszczy jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna w każdy ostatni piątek miesiąca i rusza spod Hali Łuczniczka przy ul. Toruńskiej. Masa jedzie bez względu na pogodę, porę roku oraz wszelkie przeciwności, zawsze o stałej porze czyli o godzinie 18:00. Zwykle czekamy kilka minut na spóźnialskich.
Idea Masy Krytycznej w Bydgoszczy pojawiła się w 2004 r. za sprawą Ś.p. Adama Sztejki. Inicjatywa ta trwa do dziś. Więcej na temat historii masy i jej perypetii możesz przeczytać w  pamiętniku, w którym zgromadzone są relacje z przejazdów.
Przełomowym w historii Bydgoskiej Masy Krytycznej okazał się 2010 rok. Zalegalizowanie przejazdów, zabranie głosu w sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście i założenie stowarzyszenia zadecydowały o tym, że BMK przestała być grupą anonimowych rowerzystów, a stała się rozpoznawalną organizacją rowerową.
W ramach przejazdów Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna nawiązało współpracę z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku, w którym na zakończenie letnich przejazdów odbywały się ogniska, a także - Grupą Ratowniczą "Wstań", Strażą Miejską oraz Policją. Flaga SBMK pojawiła się także na Rajdzie Galerii Pomorskiej, Europejskim Dniu bez Samochodu oraz na rajdzie z okazji Dnia Serca.
Przejazdy Masy Krytycznej są przejawem walki o poprawę rowerowej infrastruktury, ale grupa skupiona wokół  stowarzyszenia nie ogranicza się jedynie do takich środków. Petycje składane w Urzędzie Miasta dały efekt w postaci wywołania dyskusji o ścieżce rowerowej na ul. Gdańskiej oraz ograniczenia ruchu samochodowego w obrębie Starego Rynku.

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bydgoszcz Rowerowa została zorganizowana debata "Stary Rynek bez Samochodu", po której drogowcy zapewnili o wprowadzeniu zmian w obrębie bydgoskiej Starówki po jej rewitalizacji. Wprawdzie oczekiwania rowerzystów były większe, ale taka deklaracja też zobowiązuje. Natychmiastowy efekt dało inne podanie, po którym Rada Miasta zgodziła się na przewóz rowerów środkami komunikacji miejskiej. SBMK uczestniczyło również w konsultacjach w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, w wyniku których wybrano lokalizacje stojaków z propozycji nadesłanych do drogowców w ramach akcji "Wnioskuj o stojak". Podobne konsultacje zostały przeprowadzone z władzami LPKiW, które również zakupiły kilka stojaków. Rowerzyści włączają się również w działalność charytatywną, czego efektem była zbiórka 13,5 l krwi w trzy godziny. W grudniu po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowe bydgoskich rowerzystów, co miało też zintegrować amatorów dwóch kółek.

Obecnie Bydgoska Masa Krytyczna działa już jako stowarzyszenie i prowadzi przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Bydgoszczy. Najważniejsze cele na przyszły to zachęcenie większej liczby rowerzystów do uczestnictwa w przejazdach, organizacja Święta Cyklicznego i rozpoczęcie współpracy z nowymi władzami Bydgoszczy.

 

comments